
Wanilia - afrodyzjak o prozdrowotnym działaniu
Jeśli poszukujemy naturalnych afrodyzjaków, z pewnością zainteresować powinna nas wanilia, cieszy się ona bowiem takim mianem już od wieków. Niemała jest w tym zasługa jej ciepłego, doskonale wyczuwalnego zapachu znanego chyba każdemu. Okazuje się przy tym, że jest to jedna z najdroższych przypraw na świecie.
Z wanilią najczęściej mamy do czynienia w kuchni, gdzie wykorzystuje się ją jako słodki dodatek obecny w wielu wypiekach i deserach. Nie można jednak zapominać o tym, że z jej właściwości chętnie korzysta medycyna. To środek uspokajający znany choćby z tego, że pozwala na skuteczne radzenie sobie tak ze stresem, jak i z długotrwałym napięciem nerwowym. Zapach wanilii może też ułatwiać zasypianie. Wanilia jest obecna również w wielu produktach kosmetycznych, a olejek uzyskany z niej ma właściwości regeneracyjne i nawilżające.
Wanilia a układ płciowy
Wanilia już przed wiekami dała się poznać jako środek podnoszący libido. Co przy tym szczególnie ciekawe, działa nie tylko na panów, ale również na panie. Z pewnością jest to zasługa fitoferomonów, a więc związków, które są w stanie wzmagać aktywność seksualną. Fitoferomony sprawiają zresztą, że jest uważana za jeden z najlepszych afrodyzjaków na świecie. Wspomniany już olejek z wanilii prowadzi do pobudzenia wielu hormonów, w tym estrogenu i testosteronu, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla tych osób, które mają problemy z potencją. Najlepiej stosować ją właśnie w formie olejku do masażu odprężającego ciało i prowadzącego do jego rozluźnienia.
Mówiąc o właściwościach wanilii nie można zapominać także o tym, że może mieć ona korzystny wpływ na osoby, które właśnie się odchudzają. Ma też pozytywny wpływ na sen. Wystarczy, że skropimy pościel olejkiem waniliowym, a przekonamy się, że jakość snu się poprawi. Przyprawa wpływa dobrze na układ trawienny, jest bowiem w stanie wymiernie przyspieszyć metabolizm. Jakby tego było mało – reguluje tętno i sprawia, że nawet w sytuacjach, w których do głosu dochodzi stres, jesteśmy mniej pobudzeni. Wąchanie chusteczki, którą wcześniej skropiono olejkiem waniliowym, już od wieków jest w stanie ukoić skołatane nerwy.
Wanilia – przeciwwskazania
Choć nie ma większych przeciwwskazań do stosowania i podawania wanilii, nie można zapominać o tym, że może ona powodować reakcje uczuleniowe. Te należy jednak wiązać z indywidualnymi predyspozycjami organizmu, a nie z samą rośliną. Pewną ostrożność należy zachować jedynie w przypadku nadciśnienia tętniczego i w odniesieniu do pacjentów zmagających się z problemem epilepsji.