Wanilia - afrodyzjak o prozdrowotnym działaniu

Jeśli poszukujemy naturalnych afrodyzjaków, z pewnością zainteresować powinna nas wanilia, cieszy się ona bowiem takim mianem już od wieków. Niemała jest w tym zasługa jej ciepłego, doskonale wyczuwalnego zapachu znanego chyba każdemu. Okazuje się przy tym, że jest to jedna z najdroższych przypraw na świecie.

Z wanilią najczęściej mamy do czynienia w kuchni, gdzie wykorzystuje się ją jako słodki dodatek obecny w wielu wypiekach i deserach. Nie można jednak zapominać o tym, że z jej właściwości chętnie korzysta medycyna. To środek uspokajający znany choćby z tego, że pozwala na skuteczne radzenie sobie tak ze stresem, jak i z długotrwałym napięciem nerwowym. Zapach wanilii może też ułatwiać zasypianie. Wanilia jest obecna również w wielu produktach kosmetycznych, a olejek uzyskany z niej ma właściwości regeneracyjne i nawilżające.

Wanilia a układ płciowy

Tabletki na potencję kamagra jedna tabletka GRATIS Zobacz!

Wanilia już przed wiekami dała się poznać jako środek podnoszący libido. Co przy tym szczególnie ciekawe, działa nie tylko na panów, ale również na panie. Z pewnością jest to zasługa fitoferomonów, a więc związków, które są w stanie wzmagać aktywność seksualną. Fitoferomony sprawiają zresztą, że jest uważana za jeden z najlepszych afrodyzjaków na świecie. Wspomniany już olejek z wanilii prowadzi do pobudzenia wielu hormonów, w tym estrogenu i testosteronu, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla tych osób, które mają problemy z potencją. Najlepiej stosować ją właśnie w formie olejku do masażu odprężającego ciało i prowadzącego do jego rozluźnienia.

Mówiąc o właściwościach wanilii nie można zapominać także o tym, że może mieć ona korzystny wpływ na osoby, które właśnie się odchudzają. Ma też pozytywny wpływ na sen. Wystarczy, że skropimy pościel olejkiem waniliowym, a przekonamy się, że jakość snu się poprawi. Przyprawa wpływa dobrze na układ trawienny, jest bowiem w stanie wymiernie przyspieszyć metabolizm. Jakby tego było mało – reguluje tętno i sprawia, że nawet w sytuacjach, w których do głosu dochodzi stres, jesteśmy mniej pobudzeni. Wąchanie chusteczki, którą wcześniej skropiono olejkiem waniliowym, już od wieków jest w stanie ukoić skołatane nerwy.

Wanilia – przeciwwskazania

Choć nie ma większych przeciwwskazań do stosowania i podawania wanilii, nie można zapominać o tym, że może ona powodować reakcje uczuleniowe. Te należy jednak wiązać z indywidualnymi predyspozycjami organizmu, a nie z samą rośliną. Pewną ostrożność należy zachować jedynie w przypadku nadciśnienia tętniczego i w odniesieniu do pacjentów zmagających się z problemem epilepsji.

Podobne artykuły

Żeń-szeń.


Wanilia - afrodyzjak o prozdrowotnym działaniu.


Jak kolendra działa na męski organizm?.


Kardamon w kuchni i medycynie.