
Fizyczne czynniki odpowiedzialne za osłabienie potencji
Na poziom potencji wpływ mają różne czynniki. Zdaniem specjalistów seksuologii jest ona uzależniona od poczucia własnej wartości, a nawet samopoczucia. Osoby o obniżonym nastroju, z depresją częściej skarżą się na problemy związanie z funkcjami seksualnymi. Popęd seksualny należy rozpatrywać odmiennie w stosunku do płci. U kobiet i u mężczyzn mówi się o złożonym problemie. Co przyczynia się do spadku potencji? Gdzie leży źródło kłopotów z potencją?
Na zaburzenia erekcji wpływają zwłaszcza uwarunkowania fizyczne. Badania wskazują, że jedynie 10% przypadków to wynik czynników psychologicznych. W niektórych przypadkach w genezie zaburzeń potencji można doszukać się czynników fizycznych i psychicznych. O problemach z potencją u mężczyzny mówi się, gdy nie jest on w stanie podjąć stosunku płciowego dla satysfakcji seksualnej. W kwestii popędu seksualnego kobiet wiele zależy od wieku. Najwyższy poziom obserwuje się w momencie rozwoju libido.
Czynniki odpowiedzialne za osłabienie potencji
Wśród czynników fizycznych odpowiedzialnych za problemy z potencją wymienia się najczęściej:
- zaburzenia hormonalne,
- schorzenia metaboliczne,
- choroby układu krążenia i mięśnia sercowego,
- schorzenia neurologiczne.
Oprócz tego istotnymi czynnikami są używki oraz niektóre leki.
Osłabienie potencji a schorzenia organizmu
Hormony rządzą funkcjami układu płciowego, przez co nawet najmniejsze perturbacje w gospodarce hormonalnej wpływają na potencję. Głównie mówi się o testosteronie, męskim hormonie wpływającym na pobudliwość w strefach erogennych. Z uwagi na zbyt niski poziom testosteronu dochodzi do rozwoju impotencji. W takich przypadkach należy doprowadzić do unormowania gospodarki hormonalnej poprzez uzupełnienie odpowiedniego hormonu.
Wśród schorzeń metabolicznych istotnym zagrożeniem dla potencji jest cukrzyca. Badania pokazują, że 75% mężczyzn z cukrzycą cierpi na zaburzenia erekcji. Choroba ta przejawia się zaburzeniami seksualnymi, upośledzeniem funkcji seksualnych, między innymi utratą libido, spermatogenezą. Z czasem prowadzi do rozwoju impotencji naczyniopochodnej, a także neuropatii autonomicznej z uszkodzeniem układu rozrodczego.
Na obniżenie libido wpływają głównie choroby układu krążenia i choroby serca. Mowa tutaj w szczególności o jednostkach chorobowych o przewlekłym charakterze, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, niedoczynność mięśnia sercowego czy podwyższony cholesterol. Choroby naczyniowe są najczęściej wymieniane jako przyczyna zaburzeń erekcji o charakterze fizycznym. Na skutek niedrożności naczyń krwionośnych dochodzi do pogłębiania impotencji.
Schorzenia obejmujące swym zasięgiem układ współczulny w obrębie autonomicznego układu nerwowego również mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie funkcji seksualnych. Zwykle mamy do czynienia z obniżeniem popędu seksualnego.
Środki medyczne oraz używki
Stosowanie leków, zwłaszcza z grupy psychotropowych, steroidowych, ale nie tylko w działaniu ubocznym może wywołać zaburzenia erekcji. Leki sterydowe mają takie konsekwencje, gdyż oddziałują na rozwój patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych. W tym przypadku mówimy o impotencji o charakterze naczyniowym.
Uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy nikotyny to powszechny problem, który rzutuje na kłopoty z erekcję. Ryzyko zaburzeń seksualnych na tle uzależnień jest o wiele większe w przypadku mężczyzn niż w przypadku kobiet. W wyniku uzależnienia od alkoholu nawet 85% mężczyzn zmaga się z zaburzeniami libido. Tymczasem nikotyna może wpłynąć negatywnie na objętość i jakość nasienia.