Co jeść by zapomnieć o problemach z potencją?

Gdy nasza dieta nie jest właściwa, jej skutkiem ubocznym może okazać się szereg zaburzeń, w tym również nieprawidłowości hormonalne. W codziennej diecie nie powinniśmy więc pomijać tych minerałów, o których wiadomo, że są w stanie uregulować pracę hormonów płciowych. Tu warto wspomnieć choćby o selenie, cynku oraz manganie. Często sam nasz organizm informuje o tym, że witaminy i związki mineralne są na poziomie niższym niż ten, jakiego potrzebuje. Obniża się wtedy samopoczucie i odporność, a także libido.

Które związki chemiczne zwiększają popęd seksualny?

Gdy mężczyzna cieszy się z popędu seksualnego oznacza to, że poziom testosteronu w jego organizmie jest prawidłowy. W innym przypadku warto zastanowić się nad tym, czy jego dieta nie wymaga udoskonalenia.

Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest selen – wyjątkowo ważny związek znany z tego, że odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Co warte podkreślenia, niedobory selenu wywierają niekorzystny wpływ nie tylko na mężczyzn, ale również na kobiety. Selen ma wpływ choćby na jakość spermy, wspiera jednak także pracę serca oraz wątroby. Przydaje się również, kiedy chcemy, aby tarczyca funkcjonowała prawidłowo. Najlepiej dostarczać go poprzez otręby, brązowy ryż oraz śledzie.

Gdy lekarze wspominają o niedoborze testosteronu, bardzo często zwracają również uwagę na niedostateczną ilość cynku w męskim organizmie. Niestety, tu problem jest bardziej skomplikowany, mówimy bowiem o pierwiastku, który nie pojawia się zbyt często w produktach spożywczych. Uzupełnienie niedoborów cynku może być skomplikowane także dlatego, że organizm szybko się go pozbywa. Dochodzi do tego choćby pod wpływem stresu.

W tym momencie konieczne wydaje się wspomnienie o fitoestrogenach. Związki te dostępne są jedynie w roślinach, w ludzkim organizmie pełnią jednak funkcje zbliżone do tych, jakie charakteryzują estrogen. Nie tylko wpływają korzystnie na pracę jajników, ale nawet mogą hamować wzrost guzków nowotworowych. To także doskonały sposób na to, aby podwyższyć libido. Jeśli chcemy dostarczyć je do organizmu, pomóc może nam w tym: kasza, pszenica, siemię lniane, soja, fasola oraz modna od niedawna ciecierzyca.

Często wspominana w kontekście męskiej seksualności arginina jest z kolei aminokwasem odpowiedzialnym za zwiększanie ilości produkowanej spermy oraz ruchliwości plemników. Ma ona duże znaczenie także w profilaktyce arytmii serca i miażdżycy. Można ją znaleźć w nabiale, chudym mięsie, orzechach oraz w jajach. Nie brakuje jej też w nasionach strączkowych.