
Witaminy i związki mineralne na potencję
Prawidłowy przebieg procesów metabolicznych zależy od prawidłowego poziomu witamin i związków mineralnych w organizmie. Większość tych związków nie powstaje komórkach ani nie tworzy się w wyniku syntezy innych substancji, stąd konieczność dostarczania odpowiedniej ilości witamin z zewnątrz. Nie ma takiego procesu fizjologicznego, który mógłby się obyć bez ich udziału, dlatego brak życiodajnych związków prędzej czy później doprowadzi do znacznych nieprawidłowości.
Kompletny zestaw składników, niezbędnych dla wykonywania podstawowych czynności przez ciało człowieka, pochodzi z natury. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie właściwego poziomu i balansu płynów komórkowych czy normalna praca każdej komórki. Spośród wszystkich witamin najwięcej naszym organizmom dają witaminy A, B, C, E oraz beta-karoten.
Witamina A i beta-karoten
Oba te związki odgrywają kluczową rolę na poziomie tkanek i komórek. Odpowiadają za poprawne działanie wzroku, stan skóry oraz układ rozrodczy obu płci. Dzieje się tak dlatego, że witamina A uczestniczy w syntetyzowaniu prawie każdego hormonu. Poza tym u kobiet liczy się jeszcze jako czynnik zwiększający popęd seksualny, dzięki czemu organizm może zachować właściwy poziom estrogenów.
Witamina B
Ludzki organizm wiele zawdzięcza witaminom oznaczanym jako B. Oprócz wielu ważnych funkcji są one podstawą niezakłóconego funkcjonowania układu płciowego u mężczyzn i kobiet. Wynika to z faktu, że w dużej mierze od ich przyswajania zależy krążenie krwi na odpowiednim poziomie. Rozszerzanie naczyń i wzmożony przepływ krwi to jedno z głównych zadań witaminy B. Ponieważ na dobrym ukrwieniu opiera się sprawność narządów płciowych, mają one fundamentalne znaczenie dla działania całego tego układu.
Witamina C
Znana również pod nazwą kwasu askorbinowego, zwalcza rozmaite anomalie organizmu, na przykład tworzenie się wolnych rodników, ponieważ jest skutecznym przeciwutleniaczem (antyoksydantem). Bez witaminy C u człowieka nasilają się takie objawy, jak krwawienie z dziąseł (szkorbut), osłabienie odporności i niedokrwistość. Od niej zależy jakość męskich plemników, ponieważ wpływa na usuwanie wybrakowanych genów w nasieniu. Przeciwdziała również poronieniom u kobiet. Codziennie powinniśmy dostarczyć organizmowi ok. 60 mg tego składnika.
Witamina E
Kolejny antyoksydant, który zwiera nasz organizm, zwalcza nie tylko wolne rodniki, ale także groźne nadtlenki lipidowe. Znany również pod nazwą tokoferol. Wyjątkowo skutecznie chroni nasze komórki razem z kwasem askorbinowym i beta-karotenem. Jeśli chodzi o narządy płciowe, witamina E przyczynia się do wytwarzania prostaglandyn, odpowiedzialnych z skurcze macicy podczas kopulacji. Jej właściwy poziom ułatwia również pracę narządów rozrodczego podczas porodu. Z kolei zbyt małą ilość tokoferolu wpływa na ograniczenie produkcji hormonów gonadotropowych, czego skutkiem może okazać się m. in. poronienie.