
Kardamon w kuchni i medycynie
Kardamon znany jest przede wszystkim jako przyprawa, warto jednak pamiętać o tym, że charakterystyczne dla niego właściwości sprawiły, że znajduje on zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej. To cenny środek pozwalający na walkę z różnego rodzaju infekcjami i przeziębieniami, okazuje się przy tym, że może być cennym afrodyzjakiem, który pobudza krążenie krwi w narządach rozrodczych.
Kardamon jako przyprawa wykorzystywany jest przede wszystkim jako korzenny dodatek. Znajduje zastosowanie w ciastach, herbatach, a także jako dodatek do kawy. Razem z szafranem jest przy tym określany mianem najdroższej przyprawy na świecie. Dla rośliny charakterystyczne są też właściwości lecznicze, w tym zbawienny wpływ na męską potencję.
Jak kardamon wpływa na układ płciowy?
Kardamon od wieków poprawiał potencję, a z jego działania w szczególny sposób zadowoleni byli panowie. Jego działanie przyczynia się od stuleci nie tylko do zwiększenia samego pobudzenia seksualnego, ale również do przedłużenia samej erekcji. Kardamon najczęściej jest podawany pod postacią herbatki. Jeśli jest ona wypijana codziennie, możemy liczyć na to, że wzrośnie tempo, w jakim wydzielany jest hormon szczęścia. Regularne jej przyjmowanie sprawia też, że poprawie ulega odporność. Napar z kardamonu pomaga na kaszel, można też leczyć za jego pomocą pierwsze symptomy zbliżającego się przeziębienia. Nie bez znaczenia wydaje się również to, że poprawie ulega za jego sprawą metabolizm organizmu. Roślina ta działa też rozkurczająco na ścianę żołądka i sprawia, że poprawia się tempo i jakość wydzielania soków żołądkowych.
Mówiąc o kardamonie nie można zapominać także o tym, że ma on szerokie zastosowanie w kuchni. Często dodaje się go do wielu deserów i ciast, jest stałym składnikiem grzanego wina, a do tego poprawia smak zarówno kawy, jak i herbaty. Może być też doskonałym uzupełnieniem smakowym dla likierów i różnego rodzaju kremów. Podaje się go również wraz z daniami mięsnymi.
Co ciekawe, już od dłuższego czasu stosuje się go także w kosmetyce, gdzie jest elementem składowym wielu olejków. W czasie zabiegów aromaterapii jest w stanie zrelaksować całe ciało.
Kardamon - przeciwwskazania
Stosowany w nadmiarze kardamon jest w stanie powodować skutki uboczne. Jeśli jego jednorazowa dawka będzie zbyt duża mamy zatem prawo spodziewać się przeczyszczenia. Nie powinien być on też podawany osobom ze stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka oraz z wrzodami żołądka. Wystrzegać się go powinny też kobiety w ciąży.