
Szafran - wyjątkowa roślina, którą warto znać
Szafran jest prawdziwą bombą witaminową o niezwykłych wręcz właściwościach. To roślina od stuleci znajdująca jedno z pierwszych miejsc na liście najdroższych przypraw świata, wszechstronność jej właściwości sprawia jednak, że nie wpływa to w żaden sposób na jej popularność. Co ciekawe, szafran znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni. Można spotkać się z nim także w medycynie oraz kosmetyce. Co szczególnie warte podkreślenia, od wielu lat jest uważany również za naturalny afrodyzjak.
Jako przyprawa szafran był znany już w starożytności. Wtedy też doszło do odkrycia jego właściwości pobudzających usprawniających aktywność seksualną człowieka. Dziś jest to surowiec leczniczy znany między innymi z tego, że wzmaga apetyt, ma działanie moczopędne i przeciwbólowe, a do tego działa przeciwskurczowo, co sprawia, że poleca się go w czasie menstruacji.
Jak szafran wpływa na układ płciowy?
Szafran to nie tylko niezrównana ilość witamin, ale i mikroelementów. Posiada w swoim składzie witaminę B6, witaminę C oraz witaminę A, niacynę, ryboflawinę, a nawet kwas foliowy w sporych dawkach. Można na niego liczyć także, gdy chce się skorzystać z potasu, żelaza, magnezu oraz wapnia.
Mówiąc o właściwościach szafranu konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że są one bardzo szerokie. To między innymi środek poprawiający samopoczucie, zwiększający produkcję serotoniny i dopaminy, a także antydepresant. Okazuje się przy tym, że to nie tylko skuteczny afrodyzjak, ale również środek, dzięki któremu męska płodność ulega znaczącej poprawie. Specjaliści są też zdania, że posiada właściwości antyoksydacyjne. Właśnie dlatego zwiększa szanse na zapłodnienie przeciwdziałając uszkodzeniom plemników.
Także panie chętnie sięgają po niego. To przecież znakomity środek prowadzący do zmniejszenia dolegliwości bólowych, które często towarzyszą menstruacji. Warto stosować go także w okresie menopauzy oraz wtedy, gdy chce się wzmocnić tkanki narządów rodnych. Roślina ta znana jest również ze swoich właściwości odżywczych i odmładzających łagodząc nerwowość oraz drażliwość.
Szafran - przeciwwskazania
Choć szafran posiada szereg pozytywnych właściwości, nie można zapominać także o tym, że czasem przyczynia się do negatywnych zmian w organizmie. Są one łatwe do zauważenia zwłaszcza wtedy, gdy dawki, w jakich się go podaje są niewłaściwe. Jeśli przedawkujemy szafran, może to przyczynić się nawet do poronienia. Roślina może też okazać się alergenem. Nie podaje się jej również dzieciom ze względu na brak danych na temat bezpieczeństwa podczas tego rodzaju działań.