Jak zrozumieć kosztorysy budowy domów?

Jak oglądasz projekty domów z kosztorysem, to z pewnością widzisz, że znajdują się tam różne nazwy, a przy nich różne ceny. W tym artykule postaram Ci się wyjaśnić jakie są rodzaje i możliwości tworzenia kosztorysów i postaram Ci się wyjaśnić różnice panujące między nimi. W tym celu posłużę się danymi dostępnymi na stronie www.e-domy.pl/projekty-domow.html , jednocześnie trzeba pamiętać, że praktycznie każda firma oferująca projekty domów z kosztorysem oferuje podobne prognozy koszty budowy domów.

3 główne rodzaje kosztorysów

Tak naprawdę istnieją 3 główne rodzaje prognoz jakie spotkasz w projektach domów z kosztorysem:

  • Stan surowy otwarty – jest to po prostu dom z fundamentem, ścianami i dachem. Nie znajdziesz tutaj okien, czy drzwi

  • Stan surowy zamknięty – ciągle daleko mu do miejsca, w którym będziesz mieszkał. Jednak posiada już drzwi i okna.

 

Stan deweloperski – to jest gotowy, w pełni wykończony dom. Gdy wybierzesz taki rodzaj realizacji projektu domu z kosztorysem, to tak naprawdę zostaje Ci tylko jedno zadanie – urządzić swoje cztery kąty, czyli przede wszystkim umeblować swój dom.

To są trzy możliwości realizacji projektu domu z kosztorysem. Większość osób wybiera od razu budowę domu do stanu deweloperskiego, ponieważ dzięki temu mogą od razu po zakończeniu prac wprowadzać się do domu.

Jednocześnie czasem rozdzielenie tych zadań pomiędzy różne firmy pomaga w zaoszczędzeniu pieniędzy na budowie domu. Jednak to jest już kwestia indywidualna, którą trzeba sprawdzić samemu. Czasem opłaca się bardziej zlecenie wszystkiego jednej firmie, a czasem bardziej opłaca się zlecić poszczególne etapy wykonywania projektu domu z kosztorysem innym firmom i dzięki temu będzie taniej.

Dlatego do Ciebie należy decyzja o tym co zlecisz poszczególnym firmom i jak Ty zrealizujesz swój projekt domu z kosztorysem.

admin