Przedwojenna tradycja

Stadion żużlowy w Zielonej Górze sięga swoją historią aż do roku 1926. To właśnie wtedy, a dokładnie 5 czerwca, miało miejsce jego oficjalne otwarcie. Chociaż sam stadion posiada tradycje przedwojenne, to pierwszy tor wybudowano tam tuż po zakończeniu pierwszej Wojny Światowej. Nie powstałby on jednak gdyby nie pomoc ze strony lokalnych przedsiębiorców, którzy we współpracy ze Starym Związkiem Gimnastycznym przyspieszyli jego budowę.

Lokalni działacze przeznaczyli na ten cel aż 20 tysięcy marek. Powstały za te kwotę tor żużlowy służył mieszkańcom i sportowcom aż do roku 1980. Po zakończeniu sezonu w roku 1980 postanowiono przebudować stadion oraz usunąć starą, czarną nawierzchnię żużlową. Ostatnia istotna przebudowa obiektu miała miejsce stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku. Stadion przeszedł gruntowną modernizację. Zamontowano w nim, w celach bezpieczeństwa, dmuchane bandy. Obecnie, tego typu rozwiązania są konieczne do przeprowadzenia zawodów ekstraligowych. Wyremontowano także kasy oraz dokonano kilku, innych zabiegów o charakterze bardziej stylistycznym.

Czasy współczesne

Obecnie właścicielem obiektu sportowego jest Miasto i Gmina Zielona Góra. Stadion jest natomiast użytkowany przez Zielonogórski Klub Żużlowy Sportowa Spółka Akcyjna, zwany krócej Falubazem. Dzięki dokonanym renowacjom stadion jest w stanie pomieścić nawet do 14 tysięcy osób jednocześnie. Niejednokrotnie również zdarza się, że wszystkie dostępne w obiekcie krzesełka są zapełnione. Zdecydowanej zmianie uległa również nawierzchnia toru. Coraz częściej, na stadionach żużlowych na całym świecie, zamiast żużlu używa się sjenitu. Przyczyn takich zabiegów jest wiele. Tak też było w przypadku stadionu w Zielonej Górze, gdzie od lat używa się nawierzchni sjenitowych.

Emocje na najwyższym poziomie

Biorąc pod uwagę kilkudziesięcioletnią tradycję sportów żużlowych w Zielonej Górze, trudno dziwić się, że z każdym rokiem liczba kibiców ulega zwiększeniu. Widok pustych trybun podczas rozgrywania meczów to niezwykle rzadki widok w Zielonej Górze. Znacznie częściej natomiast, ryk potężnych silników motocyklowych oraz śpiewy i okrzyki kibiców rozchodzą się w promieniu nawet kilkunastu kilometrów od stadionu. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, iż w swojej historii, liczący 49 lat klub, aż 36 razy występował w najwyższej lidze polskiej.

Ostatnim wielkim sukcesem Falubazu było zdobycie tytułu Mistrza Polski w 2013 roku. Było to już siódme takie zwycięstwo w historii klubu.

admin