Spacerem po mieście-ciekawe zabytki w Zielonej Górze

 Zielona Góra to miasto, w którym tradycja ściera się z nowoczesnością. Z jednej strony mamy ciekawe imprezy kulturalne, studenckie życie i interesujące festiwale. Z drugiej strony w dalszym ciągu można wybrac się na spokojny spacer ulicami miasta, aby poznawać zabytki i niezwykłe cuda architektoniczne. Zielona Góra nie ucierpiała tak bardzo jak inne miasta ani podczas pierwszej, ani podczas drugiej wojny światowej, dlatego też zachowało się mnóstwo budowli, których historia sięga czasów sprzed dwóch wojen. A oto miejsca, które koniecznie powinniśmy odwiedzić:

  • Konkatedra świętej Jadwigi- być może przechodząc obok niej nie zdajemy sobie nawet sprawy, że pochodzi ona z XIII wieku. Została ufundowana przez księcia Konrada I Głogowskiego. Tym samym jest jedną z najstarszych budowli w mieście. Jest trójnawowa, prezbiterium jest dodatkowo wyróżnione. Możemy tutaj podziwiać Kaplicę Oliwną, do której prowadzi robiąca niesamowite wrażenie kuta krata, a także godny uwagi jest barokowy chór z malowanymi wizerunkami świętych patronów.

 

  • Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej– ten kościół został wzniesiony w XVIII wieku na planie krzyża greckiego. Jest budowlą ciekawą i oryginalną. Znajdują się tutaj trzy kondygnacje balkonów, a całość jest bogato zdobiona. Ołtarz główny utrzymany jest w stylu barokowym. Został ufundowany przez sukienników z Zielonej Góry, jest wierną kopią obrazu z Częstochowy.

 

  • Wieża Łaziebna- jest pamiątką piętnastowiecznych czasów, kiedy to miasto otoczone było murami obronnymi. Trzy wieki później wieża została rozbudowana o dodatkowy chełm w stylu barokowym i latarnię. Jej nazwa pochodzi o tego, w jaki sposób jest ona zlokalizowana na planie miasta. Niegdyś nieopodal wieży znajdowała się popularna w tamtych czasach łaźnia miejska. Przyzdobiona jest figurką Bachusa wspinającego się po murach wieży.

 

  • Stary Rynek wraz z Ratuszem- jak w większości miast także i w Zielonej Górze, rynek pełnił głównie funkcję handlową, był także miejscem spotkań. Znajduje się tutaj zabytkowa kamienica „Pod sową”. Ratusz pochodzi z XV wieku i jest utrzymany w barokowo- gotyckim charakterze. Tutaj także z łatwością możemy dostrzec figury Bachusików.

 

  • Pozostałości po dawnych murach obronnych– niegdyś fortyfikacja obejmowała obszar na planie pierścienia o średnicy 800 metrów. Dzisiaj spacerując po mieście, przy dawnych murach więziennych możemy napotkać pozostałości po tej okazałej fortyfikacji. Mury pochodzą z XIV wieku.

 

  • Budynek filharmonii- powstał na początku XX wieku, ale jego przeznaczenie na początku było zupełnie inne. Miał służyć jako budowla dla wspólnoty ewangelickiej, dopiero po drugiej wojnie światowej zmienił swoje przeznaczenie, a następnie uczyniono w nim filharmonie, jak też jest do dzisiaj.

 

  • Plac pocztowy– najpierw nazywany Rynkiem Garncarskim, w końcu przejął swoją nazwę od budynku poczty, która się tutaj znajduje. Znajdował się tutaj także bardzo stary hotel „Pod czarnym orłem” oraz hotel „Pod trzema wzgórzami”.

admin