Spokój i cisza czy ryk i hałas?

Wybierając się do Zielonej Góry dobrze jest wcześniej zastanowić się, jaki jest cel naszej wizyty.

Wszystko zależy od tego, czy szukamy ciszy i wypoczynku czy może adrenaliny i silnych emocji?

Zielonogórska kultura lokalna obfituje w wiele, ciekawych atrakcji. Z pewnością istotnym elementem okolicznej tradycji jest winobranie. Zwykle ma ono miejsce na początku września. Zielona Góra oferuje również ogromny wachlarz możliwości miłośnikom zabytków i historii. Na terenie miasta znajdują się liczne muzea, galerie sztuki oraz teatry. Ogromnym powodzeniem cieszą się także imprezy cykliczne. Należą do nich m.in:

– Dni Kultury Żydowskiej,

– Festiwal Kabaretu,

– Festiwal Rock Nocą,

– Róże Jazz Festiwal oraz wiele, wiele innych.

Ukłonem w stronę osób młodych oraz wielbicieli silnych wrażeń są liczne atrakcje turystyczne. Co roku do miasta przybywa nawet ok. 15 tysięcy studentów. To właśnie dzięki ich działalności, Zielona Góra stała się zagłębiem polskiego kabaretu. Jednym z najsłynniejszych lokalnych formacji jest słynny w całym kraju Kabaret Jurki. W swojej ofercie miasto posiada również liczne kina, kręgielnie, dyskoteki oraz kluby studenckie.

Fenomen

Zdecydowanie największa popularnością cieszy się w Zielonej Górze żużel. Sporty motorowe przyciągają co roku setki tysięcy kibiców. Szału, jaki wywołuje wśród kibiców każdy mecz żużlowy nie zrozumie nigdy osoba, która nie miała okazji uczestniczenia w tego typu imprezie. Ryk podkręconych silników, zapach przepalanej mieszanki czy szum rozrzucanej nawierzchni przysparzają kibicom emocji, których nie sposób opisać. Emocje te są dodatkowo spotęgowane w sytuacji, gdy klub ma realną szansę na zdobycie tytułu Mistrza Polski. Wychowankowie Falubazu niejednokrotnie udowadniali, że ich umiejętności są na najwyższym poziomie. Takie nazwiska, jak Protasiewicz, Dudek czy Hampel, budzą respekt nie tylko w Polsce ale także na całym świecie. Nic więc dziwnego, że hasło „Zielona Góra” kojarzy się głównie z żużlem.

Kontakt z historią i naturą

Niewiele osób wie, że z racji na małe zniszczenia wojenne, Zielona Góra może pochwalić się ogromna gamą architektonicznych perełek. Nie sposób jest wymienić wszystkie budynki, wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Warto jednak wspomnieć o kilku, najbardziej charakterystycznych budowlach. Należą do nich m.in. konkatedra z XIII wieku, kaplica staroluterańska z końca XIX wieku czy liczne wille, których historia sięga nawet do początków XIII w. Miłośników fauny i flory bardziej zainteresują zapewne tzw. Wzgórza Piastowskie. Są to morenowe, glacitektoniczne wzgórza, których powierzchnia jest szacowana nawet na ok. 240 km2. Ogromny atut Zielonej Góry stanowią także lasy, które otaczają miasto. To między innymi od nich wzięła się nazwa miasta. Nic więc dziwnego, że tereny leśne stanowią niemalże połowę powierzchni miasta. Zielona Góra posiada również bardzo szeroką i urozmaiconą populacje ptaków. Według szacunków, w mieście można napotkać się nawet na 150 różnych gatunków.

admin