Warto odwiedzić Zieloną Górę

Zielona Góra wraz z Nową Solą i Sulechowem tworzą Lubuskie Trójmiasto na zachodzie Polski. W 2012 roku Zielona Góra liczyła sobie 119 182 mieszkańców, jest także miastem wojewódzkim. Co interesującego możemy dowiedzieć się na temat tego miasta i czy warto je odwiedzić?

Na kartach historii…

Spoglądając wstecz na historię powstania tego miasta, widzimy, że zostało ono założone przez przejezdnych podróżnych przybywających na te tereny z zachodniej części Europy. Wówczas miasto leżało nad strumieniem tętniącej życiem rzeki Złota Łącza. Dzięki tej rzece mogło rozkwitnąć życie miejskie na tym terenie. W roku 1323 przyznano Zielonej Górze prawa miejskie, co oznacza, że obecnie liczy sobie już niemal siedemsetlecie lokacji. Miasteczko przez wieki powiązane było z Dolnym Śląskiem i w zasadzie nigdy nie wchodziło w skład Ziemi Lubuskiej. Na terenie miasta wybudowany był zamek, a całość okalała pokaźna fortyfikacja. Obie wojny światowe w zasadzie dość delikatnie obeszły się z miastem nie pozostawiając większych spustoszeń. Po roku 1950 miasto rozkwita, staje się ośrodkiem turystycznym, przemysłowym i kulturalnym- miejscem, do którego warto przyjeżdżać. Powstają tutaj uczelnie wyższe, dzięki czemu Zielona Góra może rozwijać się także jako pełnowartościowy ośrodek akademicki licznie nawiedzany przez osoby chcące podjąć studia.

Ciekawe miejsca do zobaczenia.

Oczywiście, ciekawe jest to co działo się kiedyś, ale o wiele ciekawsze jest przecież to, co jest teraz. Na co szczególnie warto zwrócić swoją uwagę? Przede wszystkim na samą zabudowę miasta. Ze względu na małe straty wynikłe w rezultacie prowadzonych działań wojennych, możemy podziwiać tutaj doskonale zachowaną zabudowę pochodzącą jeszcze sprzed 1914 roku. To właśnie ta zabudowa nadaje Zielonej Górze niepowtarzalnego charakteru i sprawia, że atmosfera tutaj jest wyjątkowa. Zdecydowanie jest na co popatrzeć.

Spacerując przez miasto wielokrotnie możemy natknąć się na budynki o niezwykłym zamyśle architektonicznym. Często były one tworzone przez wysokiej klasy architektów przybywających tutaj z Zachodu, a przede wszystkim z Niemiec. Jak zawsze, warto zwrócić uwagę na zabytkowe kościoły katolickie i ewangelickie, kaplice i sam ratusz. Niezwykłe wydają się także tutejsze domy, które pamiętają jeszcze stare, mieszczańskie czasy, gdzie mieszkali w nich ówcześni rzemieślnicy, a więc na przykład domy winiarzy.

  • Przechodząc się ulicami miasta na pewno warto również zawitać do jednego z wielu parków miejskich. Park Piastowski to jeden z największych parków w tym mieście. Natomiast Park Świętej Trójcy zlokalizowany jest w miejscu byłego cmentarza niemieckiego, w samym sercu miasta. Na naszą uwagę zasługuje także wyjątkowy, przedwojenny Park Poetów będący zagospodarowaniem terenu po dawnej kopalni gliny.
  • Tym, co dodatkowo dodaje uroku temu miastu to figurki dzieci Bachusa porozstawiane po całym mieście. Są one nawiązaniem do tradycji tego miasta, które głęboko zakorzenione jest w winiarskich tradycjach. Swoją wycieczkę po mieście można oprzeć na podążaniu ich tropem, co czyni podróż jeszcze atrakcyjniejszą.

admin