Zielonogórskie wino- czyli z czego tak naprawdę słynie Zielona Góra

Już na początku XIII wieku pojawiały się pierwsze wzmianki na temat tego, że w okolicach Zielonej Góry zaczęto uprawiać winogrona, a następnie produkować z nich wino. Dzisiaj winna latorośl stała się jednym ze znaków rozpoznawczych tego miasta- za pewne mieszkańcy nie potrafią sobie wyobrazić tego miasta bez symbolu winnej latorośli. Jest to widoczne w architekturze- za sprawą figurek Bachuskików rozsianych po całym mieście, a także po wydarzeniach społecznych i kulturalnych, które głęboko są zakorzenione w tradycji winiarskiej. Jest to pewien charakterystyczny element, który wyróżnia to miasto od innych. Można z całą pewnością i mocą stwierdzić, że mieszkańcy Zielonej Góry są dumni ze swoich winiarskich tradycji pielęgnowanych od pokoleń.

Niesamowita i porywająca historia winiarstwa na tych terenach dostępna z pierwszej ręki.

Oczywiście, na kartach historii zapisało się bardzo wiele zbiorów urodzajnych, ale też nie brakowało klęsk. Za każdy obfity zbiór winogrona dziękowano i urządzano zabawę, aby wyrazić ogromną radość wynikająca z udanego sezonu, za zwyczaj przyjmowała ona postać barwnego korowodu. O tym wszystkim możemy posłuchać, poczytać i pooglądać w Muzeum Wina w Zielonej Górze. Zostało ono otwarte w 2006 roku. To, czego przede wszystkim możemy się dowiedzieć to w jaki sposób rozwijało się winiarstwo na tych terenach. Jak nieśmiało pierwsi hodowcy starali się wychodować dorodne owoce i zrobić z nich pożądany przez wszystkim napój po to, aby w późniejszych wiekach eksploatować korzystne warunki tej zielonogórskiej ziemi do masowej produkcji wina. Eksponaty pochodzą z Muzeum Ziemi Lubuskiej, a także z przedwojennego Heimatmuseum.

Możemy tutaj zobaczyć jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną kolekcję dziesięciu głów boga wina Bachusa. Zostały one wykonane przez niesamowitego artystę z Bielska- Białej- Wiesława Arminajtisa. Aranżację sali wystawowej upiększają niezwykłe prasy koszowe. Zrekonstruowana została także linia technologiczna produkcji wina. Wszystko po to, aby móc w pełni zobrazować sobie czym jest produkcja wina i w jaki sposób się odbywa. Wszystkie potrzebne sprzęty i maszyny są przedstawione i w specjalny sposób opisane.

Do muzeum może się wybrać każdy, kto akurat ma wolne popołudnie i parę groszy w portfelu- bilet normalny kosztuje zaledwie 6 złotych, a ulgowy czy też studencki jedyne 3 złote. To miejsce dla ciekawych świata, których nie nudzą ekspozycje muzealne. Bardzo często zwiedzając stałą ekspozycję muzealną można zobaczyć także ciekawe wystawy czasowe, na przykład takie jak wystawa fotograficzna współczesnych winnic znajdujących się za tych ziemiach lub też wystawa przedstawiająca znaczki pocztowe i stemple, które nawiązują do winiarstwa. Dzięki oglądaniu wystawy możemy poczuć klimat miasta i uzyskać szerszą perspektywę na to jak i dlaczego zostało ono założone, a następnie rozbudowywane. Sporadycznie organizowane są tutaj także różnego rodzaju wykłady i spotkania tematyczne.

admin